News

South Wirral High School students celebrate success at the Lower School Presentation Evening.

Lower School Presentation Evening 2016

Mr Goodwin’s first awards evening as South Wirral Headteacher took place this month, with the celebration of our students hard work in individual subjects, general progress and for their commitment to the whole school.

In his introduction, he praised our students’ ‘Attitude to Learning’ – something just as important as examination results. We were delighted to welcome Mrs Killoran (Deputy Headteacher of Brookhurst Primary School), Mrs Beamish (Headteacher of Heygarth Primary School), Ms McCallum (Headteacher of Mendell Primary School) and Mrs Holford (Headteacher of Millfields Primary School) to present certificates to students in each house, with trophies awarded to some of our highest achievers in each subject.

A flawless musical interlude was
provided by Year 7 students Jorja Price (Mayer House) and Ellie Hayes (Stanley House) accompanied by Mrs Parker. Surely two future Music Trophy winners! The evening concluded with the vote of thanks given by Lauren Evans – a member of our Sixth Form Executive Team – who spoke of the importance of our regular awards evenings in helping her strive for her best in school life, and congratulating all of the students who received certificates and trophies – a sentiment that all of us at South Wirral High School wholeheartedly share.

JJS Marble Award for Progress in Art – William Patton-Strain
Wirral Theatre School Trophy for Progress in Dance – James Crossman
Arnold’s Interiors Award for Progress in Design & Technology – Ben Dixon
Bebington Dramatic Society Shield for progress in Drama – Harry Hayes
Trophy for English – Josh Gerrard
Trophy for Food Technology – Jessica Evans
Trophy for Geography – Conor Edwards
Trophy for History – Liam Unsworth
Trophy for information & Communication Technology – Jess Evans
HSBC Award for progress in Mathematics – James Crossman
Trophy for Modern Languages (French) – Liam Mason
Trophy for Modern Languages (German) – Megan Hayes
Trophy for Music – Kristina McGowan
Trophy for Physical Education – Shannon Lear
Trophy for Physical Education – Luke Williams
Trophy for Religious Education – Luke Ringer
Lubrizol Trophy for Science – Ibrahim Alalusi
Dilwyn Rogers Cup for The Outdoors – Joe Murphy
Head Teachers Trophy – Conor Edwards
Staff Trophy – Harry Hayes
Governor’s Trophy – Jess Evans